"Cześć. Mam na imię Adam. Wędkarstwem pasjonuje się od 4 roku życia i jak pewnie większość z Nas zaraził mnie tym ojciec.

Kiedyś ze złowieniem wielu i dość dużych ryb nie było problemu. Niestety ilość wędkarzy zabierających wszystkie złowione ryby, nie zwracając przy tym uwagi na okresy ochronne i limity jest bardzo dużo. Oczywiście problemem też są rybacy, ale to inna strona medalu. Przez to, z roku na rok coraz ciężej złowić okazałą rybę. Myślę, że powodem jest też nieświadomość wędkarzy o wypuszczaniu złowionych ryb. Metoda „złów i wypuść” daje możliwość na kolejne spotkanie z wcześniej złowioną rybą, a przede wszystkim na zwiększanie populacji w czasie tarła.

„Złów i wypuść” to metoda, której nauczył i uświadomił mnie Mateusz Kalkowski. Wspaniały wędkarz, przewodnik wędkarski i super człowiek. Dzięki niemu, od pierwszej wspólnej wyprawy na ryby, wszystkie złowione przeze mnie ryby wracają do wody. Przekonałem się na sobie, że wypuszczenie złowionej ryby daje dużo większą satysfakcję, niż zabranie jej „na talerz”. Każdemu wędkarzowi staram się to wytłumaczyć. WYPUSZCZAJMY ZŁOWIONE RYBY! C&R!" - Adam Błaszczyk

Catch and release - www.catchandrelease.pl - Złów i wypuść

Tekst: Adam Błaszczyk, pasjonat wędkarstwa