Podbieranie ryb ręką - chwyt za dolną szczękę.
 
 
Podbieranie ryb ręką jest nadal jednym z najlepszych sposobów na bezpieczne podebranie wyholowanej ryby.
 
Podbieranie chwytem za dolną szczękę jest zarezerwowane do podbierania sumów. Chwyt za dolną szczękę jest najlepszym sposobem do podebrania każdej wielkości suma.
 
W zależności od wielkości suma, podbieramy go różnymi chwytami za dolną szczękę.
 
UWAGA - podbierając suma chwytem za dolną szczękę, zawsze musimy mieć założone na rękach rękawice ochronne. Chwyt suma za dolną szczękę bez założonych rękawic może skończyć się tragicznie dla naszych dłoni, łącznie z zerwaniem linii papilarnych z naszych palców.
 
Małe sumki podbieramy chwytając jedną ręką za dolną szczękę. Wkładamy kciuk dłoni do otwartego pyska ryby i mocno przyciskamy dolną szczękę ryby do pozostałych palców dłoni.
 
Złów i wypuść - www.catchandrelease.pl - Catch & release
 
Nieco większe sumy (takie do około 20 kg), podbieramy chwytając dwoma rękoma za dolną szczękę. Wkładamy kciuki obu dłoni do otwartego pyska ryby i mocno przyciskamy dolną szczękę ryby do pozostałych palców obu dłoni.
 
Złów i wypuść - www.catchandrelease.pl - Catch & release
 
Duże sumy podbieramy zupełnie inaczej. Podbieramy je chwytając dwoma rękoma za dolną szczękę. Wkładamy wszystkie palce (poza kciukami) obu dłoni do otwartego pyska ryby i bardzo mocno zaciskamy palcami dolną szczękę ryby. Kciuki bardzo mocno zaciskamy na zewnątrz poniżej szczęki ryby.
 
Złów i wypuść - www.catchandrelease.pl - Catch & release
 
Tekst i zdjęcia: Sebastian "rognis_oko" Kalkowski